Finanční správa v minulých dnech rozjela velký zátah proti řidičům Uberu a pronajímatelům Airbnb bytů, které začala hromadně obesílat s výzvami k doplacení daní. Pokud se takoví lidé finančním úřadům sami nepřihlásí, bývá na ně stát obvykle krátký. Velká řada z nich se proto placení daní vyhýbá.
Uber i Airbnb dlouhodobě odmítaly totožnost svých uživatelů státu sdělit. V případě alternativní taxislužby se tento problém vyřešil dohodou se společností, která Česku data o svých řidičích již předala. Airbnb ovšem podobné ujednání se státem stále odmítá. Finanční správa přesto hlásí, že se k datům dostala i bez pomoci služby na zprostředkovávání krátkodobých pronájmů.
Generální finanční ředitelství (GFŘ) zprvu odmítalo právě prováděnou kontrolní akci blíže komentovat. Ředitel Sekce metodiky a výkonu daní na GFŘ Jiří Fojtík teď ovšem na toto téma poskytl HN rozhovor. V něm vysvětluje, jaké daňové povinnosti musí uživatelé obou služeb vůči státu plnit a co všechno jim hrozí, když finančním úřadům příjmy z Uberu nebo Airbnb zamlčí.
"Naším úkolem je vyhledávat takové osoby, u kterých existuje podezření, že si své daňové povinnosti včas neplní. U lidí, kteří přes Uber nebo Airbnb podnikají, takové podezření je. Proto jsme kontroly zahájili," říká Fojtík.
*V případě Uberu už ministerstvo financí potvrdilo, že od firmy získalo data o identitě jejích pražských řidičů, ročních příjmech nebo poplatcích, které Uberu odvádějí. Jak je to s daty z Airbnb? Proč finanční správa odmítá sdělit, kde na údaje o totožnosti pronajímatelů a jejich příjmech přišla?
Nemůžeme v rámci probíhajícího řízení sdělovat, jak jsme k těm údajům přišli. V získávání podobných údajů si každopádně umíme poradit. V rámci naší taktiky a mlčenlivosti se k tomu ale nebudeme blíže vyjadřovat.
*Vylučujete variantu, podle níž by se s vámi o taková data podělilo přímo Airbnb? Například dánská finanční správa nedávno s firmou uzavřela dohodu, díky níž takové údaje získala. V Česku podobné ujednání mezi vámi a Airbnb není?
Mohu potvrdit, že sdílení údajů s Airbnb neprobíhá a zatím o podobné spolupráci nejednáme.
*Další ze zmiňovaných variant spočívá v tom, že by vám data o pronajímatelích Airbnb poskytla finanční správa v Irsku, kde má firma svou evropskou centrálu. Probíhá v této věci s Iry spolupráce?
Toto možné je.
*Oslovili jste tedy irskou finanční správu v této věci?
Komunikace mezi námi probíhá, obecně ale bývá mezinárodní výměna takových informací složitá. Trvá velmi dlouho, než se podaří předání dat vyjednat. Existují-li jiné cesty, tak se finanční správa vydává jimi.
*Jednou z těch cest by mohlo být získání dat o pronajímatelích přes banky, u kterých mají účty. Jaké pravomoci má v tomto směru finanční správa, když to zobecníme? Co všechno si můžete od bank vyžádat?
Zákon umožňuje, abychom žádali o údaje, které potřebujeme pro řádný výkon správy daní. Jsou to například informace o číslech účtů, stavech peněžních prostředků a o jejich pohybu nebo také o osobách, které peníze na účty vložily. Musím ale znovu zopakovat, že vzhledem k probíhajícímu řízení jsou informace o způsobu získání dat důvěrné.
*Každopádně ty údaje již máte. Sdílíte je s pražským magistrátem? Většina Airbnb pronájmů probíhá právě v hlavním městě, které podobně jako finanční správa dlouho řeší problém, že se k identitám většiny pronajímatelů nemůže dostat a takoví lidé mu pak neplatí předepsané místní poplatky.
S Prahou jednáme. Zmíněné informace městu poskytnout můžeme, zatím jsme je ale nesdíleli.
*Pojďme se posunout k otázce daňových kontrol, které jste nyní po získání dat zahájili. Co při nich zkoumáte?
Máme k dispozici informace o příjmech poplatníků, kteří podnikají skrze Uber i Airbnb. V případě, že se mezi těmito příjmy a částkami uvedenými v daňových přiznáních objevují rozdíly, pak tyto poplatníky obvykle oslovujeme písemnou výzvou k podání řádného nebo dodatečného přiznání. Podle zákona přitom můžeme posuzovat řádné zdanění příjmů za poslední tři roky.
*U Uberu se ví, že má v Praze zhruba dva tisíce řidičů. U Airbnb se jen v hlavním městě hovoří o tisících pronajímatelích. Můžete uvést, kolika lidí se nynější kontrolní akce týká?
Myslím, že mohu říci, že se jedná o tisíce osob.
*Jaký je podíl těch, u kterých jste objevili nějaké daňové nedoplatky?
Dat je relativně hodně, takže ještě nemáme zpětnou vazbu. Chystáme se vše v nějakém rozumném čase vyhodnotit, ale finanční správa má i jiné činnosti, takže si nemyslím, že to bude dříve než v roce 2019.
Víte, ono to není tak jednoduché. Údaje, které máme, jsme zaslali na příslušné finanční úřady, které s nimi nyní dále pracují. Porovnávají příjmy poplatníků s tím, co přiznali ve svých přiznáních. Sledují, zda takoví lidé vůbec přiznání podali a zda v nich jsou uvedené příjmy z podnikání nebo ze zaměstnání. Těch údajů se porovnává celá řada a až pak se lidem zasílají výzvy.
*Přeci jenom už ale musíte mít alespoň nějaké prvotní závěry, co z dat z Airbnb vyplývá...
Nedělali jsme odhad, kolik touto cestou uniká na daních, o tom je předčasné mluvit. Nějaké odhady jsem četl v tisku.
*Zřejmě myslíte odhad z loňské vládní studie, ve které se píše, že by stát od pronajímatelů mohl jen v Praze ročně vybrat přes 460 milionů korun a dalších 50 milionů by připadlo hlavnímu městu na místních poplatcích. Přijdou vám taková čísla realistická?
K tomu se zatím neumím vyjádřit.
*Pojďme se teď…