dnes je 19.9.2024

Input:

Vyúčtování po převodu jednotky do vlastnictví člena bytového družstva

19.9.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

7.2.7.1
Vyúčtování po převodu jednotky do vlastnictví člena bytového družstva

Ing. Lenka Haráková, Ing. Božena Künzelová

Vyúčtování mezi bytovým družstvem a společenstvím vlastníků jednotek

Při převodu jednotky osoba odpovědná za správu domu nemá povinnost příspěvky na správu ke dni účinnosti převodu vypořádat (§ 1186 odst. 1 NOZ). Z uvedeného ustanovení se dovozuje (a takový výklad převažuje), že správce nemá povinnost příspěvky s původním vlastníkem nejen vypořádat, ale ani vyúčtovat. Ne vždy se důsledně rozlišuje vyúčtování příspěvků (stanovení výše nevyčerpaných příspěvků připadajících na převáděnou jednotku) a vypořádání příspěvků (vrácení přeplatku z vyúčtování příspěvku na správu předcházejícímu vlastníkovi jednotky, resp. úhrada nedoplatku z vyúčtování odcházejícím vlastníkem). Dané pravidlo platí i při změně vlastníka jednotky v důsledku převodu bytu nebo nebytového prostoru z bytového družstva do vlastnictví jeho člena nebo jiné osoby. Znamená to, že změna vlastníka by se hospodaření společenství vlastníků jednotek neměla nijak dotknout, byť se objevil i názor, že společenství musí svůj závazek vůči bývalému vlastníkovi jednotky (z titulu přijatých záloh, které mu nemusí podle zákona vracet) odepsat a zdanit. Co může vést k takovému výkladu? Je to zřejmě nedostatečná úprava dopadů změny vlastnictví jednotky ve vztahu ke společenství vlastníků (viz část 4.3.2).

O tom svědčí i fakt, že uvedeným problémem (ještě ve vztahu k ZOVB) se zabýval i Nejvyšší soud. Rozhodl, že dosud nevyčerpaná část záloh složená původním vlastníkem na úhradu nákladů spojených se správou domu a pozemku se stává závazkem společenství vůči nabyvateli jednotky – novému vlastníku a členu společenství. A dále uvedl, že případné vypořádání nevyčerpaných záloh je věcí dohody účastníků smlouvy o převodu jednotky; je tedy na převádějícím a nabyvateli, zda a jak se výše těchto záloh promítne v ceně za převod jednotky, popřípadě budou-li zálohy vypořádány mezi nimi jinak (rozsudek Nejvyššího soudu 29 Cdo 3160/2011).

Vyúčtování mezi bytovým družstvem a nabyvatelem jednotky

Při převodu družstevního bytu/nebytového prostoru do vlastnictví člena bytového družstva, který je nájemcem bytu/nebytového prostoru, bytové družstvo započte svůj případný závazek z titulu prostředků určených k vypořádání nabyvatele jednotky (viz část 2.1 a 2.2) s pohledávkou, kterou má vůči společenství z titulu poskytnuté nevyčerpané zálohy na správu domu a pozemku připadající na převáděnou jednotku. Protože zpravidla nejde o stejné částky, vzniklý rozdíl se mezi družstvem a nabyvatelem vypořádá.

Tento postup je založen

Nahrávám...
Nahrávám...