4.3.6.2
Užití vodoměrů na teplou vodu v bytech
Ing. Jiří Skuhra, CSc.
Zákon o hospodaření energií č. 406/2000 Sb. spolu s prováděcí vyhláškou č. 194/2007 Sb., v platných zněních, ukládají bytovým domům a víceúčelovým stavbám se společnou přípravou teplé vody povinnost měřit spotřebu teplé vody vodoměry v provedení, které splňuje požadavky stanoveného měřidla podle zákona o metrologii č. 505/1990 Sb. Aplikace těchto zákonných ustanovení pro SVJ, kde dochází k rozúčtování nákladů na poskytnutou teplou vodu, není vždy jednoznačně interpretována. Cílem tohoto příspěvku je připomenout okolnosti, které se splněním dané zákonné povinnosti souvisejí.
V současnosti je užití vodoměrů na teplou vodu v bytech povinné podle zákona o hospodaření energií; současně jsou tyto vodoměry považovány za stanovená měřidla podle zákona o metrologii, a proto podléhají ověření jejich funkčnosti v závislosti na době platnosti ověření. Zákonná povinnost měřit spotřebu platí jen u teplé vody na vstupním potrubí každého bytu nebo nebytového prostoru.
Osazení vodoměrů s odkazem na jejich provedení jako stanovených měřidel se vztahuje na vodoměry na teplou a studenou vodu pro
-
fyzické osoby, které jsou podnikateli,
-
právnické osoby (vč. SVJ),
-
orgány státní správy.
Ověření funkčnosti vodoměrů a dalších stanovených měřidel (např. kalorimetrů) je zajišťováno buď Českým metrologickým institutem (ČMI), nebo autorizovanými metrologickými středisky (AMS). AMS jsou subjekty, které Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) autorizoval k ověřování stanovených měřidel. ÚNMZ ČMI nebo AMS přiděluje, popřípadě odnímá úřední značku pro ověření měřidla. Náležitosti a vzor jsou uvedeny ve vyhlášce č. 262/2000 Sb. Seznam autorizovaných metrologických středisek je na webových stránkách ÚNMZ.
Způsobilost vodoměru pro měření průtoku vody je dána úředními značkami v provedení jako:
- závěsná plomba s úřední značkou na lícní straně a s posledním dvojčíslím letopočtu ověření na rubové straně,
- samolepicí štítek,
- vyražení, vypálení, leptání, potisk apod., nebo
- označení jiným způsobem schváleným ÚNMZ.
Úřední značku musí mít všechny vodoměry, tzn. pořízeny jako nové nebo opravené (repasované); opravcem vodoměrů je každý, kdo provádí jejich opravy, seřizování nebo údržbu. Po provedení opravy vodoměru má opravce povinnost zajistit jejich ověření. Subjekty, které provádějí montáž vodoměrů, jsou z hlediska zákona o metrologii subjekty, které sestavují nebo instalují tato měřidla nebo měřicí systémy na místě použití. Seznam "registrovaných subjektů pro opravy a montáž stanovených měřidel" je na webových stránkách ČMI.
Kontrola způsobilosti vodoměrů podle zákona o metrologii se zaměřuje na kontrolu "schvalování typu vodoměru" a na kontrolu stanovené doby pro "ověřování vodoměrů". Vodoměry, které splňují požadavky stanoveného měřidla, určilo ministerstvo průmyslu a obchodu…