dnes je 21.12.2024

Input:

Úspory energií v praxi bytových domů

11.10.2022, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.9.1
Úspory energií v praxi bytových domů

Ing. Pavel Večeřa

Nejčastějšími a nejperspektivnějšími oblastmi pro úspory energií jsou zateplování (opatření spíše pasivní povahy) a výměna zdroje energie (aktivní opatření). U zdrojů energie se největším hitem v poslední době stávají tepelná čerpadla. Stále více majitelů a správců také uvažuje o odchodu od centrálních zdrojů vytápění a preferuje řešení, která jsou lokální a decentralizovaná, neboť u nich mají větší vliv a větší možnosti ovlivnit výši nákladů a dosahovat v dalších letech prostřednictvím realizace nových opatření dalších úspor v nákladech.

Protože se jedná o investičně náročnou záležitost, úvěrové financování, popř. i spojené s přidanou dotací je jistě také velmi žádané.

V tomto článku bylo naším cílem shrnout co nejvíce informací o technických možnostech a možnostech financování pro tyto typy projektů, aby si z široké škály možností a jejich kombinací mohli majitelé a správci domů vybrat řešení, které je vhodné na míru pro jejich aktuální situaci s vytápěním, elektřinou, dodávkami vody, plynu atd.

Zateplování fasád – technické možnosti

Cílem zateplení fasády je snížení úniku tepla a odstranění tepelných mostů. Jedná se o revitalizaci staveb s nedostatečnou tepelnou izolací. Na fasádu budovy je připevněn izolant, obvyklým materiálem je polystyren (prodyšný nebo děrovaný) nebo minerální vata, doporučená tloušťka je 15 cm. K připevnění na obvodové zdi se využívá výztužná síť, hmoždinky, tmely, lepicí hmoty, stěrkové hmoty a penetrace.

Při kvalitním provedení lze dosáhnout úspor tepla ve výši až 30 % (dle sezony – tuhé zimy), tuto úsporu lze ještě zvýšit v kombinaci se zateplením střechy a výměnou oken. Tímto opatřením lze snížit také potřebu klimatizace v létě (energie nutná na chlazení interiérů v domě), zejména v bytech pod střechou během letních měsíců. Izolace v zimě brání promrzání zdiva. Další výhodou je významné prodloužení životnosti budovy (bez tepelné izolace rychleji degraduje vnitřní ocelová konstrukce a rychleji se vytvářejí praskliny na omítce a rozích budovy působením povětrnostních vlivů a působením vlivů geologického podloží). Oprava defektů (prasklin) na obvodovém plášti budovy obvykle předchází montáži zateplení.

Nevýhodou může být zhoršení vzhledu domu, zakrytí některých jeho unikátních architektonických prvků, změna jeho barevnosti. Nekvalitně provedené zateplení může vést ke vzniku plísní na omítce, koncentraci škodlivin (např. radonu) a může bránit účinné ventilaci vzduchu. Nedoporučuje se volit to cenově nejvýhodnější řešení, které může vést k nízké kvalitě. Naopak se doporučuje využít služeb jak stavebního technika, tak architekta a odborníka na vytápění a izolace při přípravě projektu.

Zateplení se nejčastěji provádí na panelových domech. Avšak i cihlové domy vyžadují zateplení, aby dosáhly potřebných energetických standardů (Průkaz energetické náročnosti budovy – PENB). K zateplení zděných domů se využívá minerální vata z důvodu zachování paropropustnosti stěn. Používají se lepidla a finální omítky difuzně otevřené pro zachování "dýchání“ (prodyšnosti) domu.

Orientační cena za zateplení fasády v roce 2022 se neustále pohybuje. Aktuální ceny na trhu jsou nyní tyto:

  • od 950 – 1150 Kč bez DPH za 1 m2 u fasádního polystyrenu

  • od 1100 – 1500 Kč bez DPH za 1 m2 u minerální vaty s podélným vláknem

Zateplování střech – technické možnosti

Zateplení střechy přináší úsporu až 50 % nákladů na vytápění. Protože teplo stoupá směrem vzhůru, je obzvláště zateplení střechy velmi účinným opatřením při úvahách o celkové úspoře energií v domě. Pro zateplení střechy se nejčastěji používá minerální vata, která se umisťuje mezi krokve a kvůli přerušení tepelných mostů také do dřevěného roštu pod krokve. V případě rekonstrukcí lze střechu zateplit pomocí stříkané či foukané izolace (drcený polystyren, minerální vata, celulóza). Tento způsob zateplení lze provést bez demoličních prací. Foukanou izolaci lze foukat do dutin skrze instalační otvor, stříkanou izolaci lze nastříkat na jakkoli nerovnou konstrukci a díky expanzi vyplní veškeré skuliny a otvory.

Dalším používaným materiálem je polyuretanová stříkaná pěna, ta se může dostat díky svému rozpínání (expanzi) i do těžko přístupných míst (mezi krokve, za trámy apod.), vyplní všechny dutiny, tím dochází ke zvýšení standardu izolace a vytváří lepší klima v domě. Pěna vytvoří monolitickou a souvislou izolaci bez spojů. Tím dochází k eliminaci tepelných mostů, které nejčastěji vznikaji právě na střeše nebo těsně pod ní. Dalšími používanými materiály jsou dřevovláknitá izolace nebo PIR desky.

V dřevostavbách se používají mimo minerální vlny také dřevovláknité izolace, které nemají negativní dopad na životní prostředí. Pro nadkrokevní zateplení střechy lze využít kromě minerální vaty také polystyren nebo PIR izolační desky, které mají mnohem lepší tepelně izolační vlastnosti než ostatní zmíněné izolanty.

Izolace střechy také brání nežádoucímu proudění (průvanu) vzduchu v konstrukci střechy. Ke zvýšení izolační účinnosti lze volit více vrstev pěny. Izolaci střechy lze doplnit izolací stropu u místností v podkroví. Ke zvýšení účinnosti izolace lze přispět i izolací pochozí podlahy půdy.

Vliv na cenu má také to, zda zateplujete plochou střechu či šikmou střechu. V případě šikmé střechy je třeba počítat s vyšší pracností a delší dobou realizace, pracnost a dobu provedení negativně ovlivňuje především stáří střechy. Na cenu foukané izolace má vliv také technický stav konstrukce a sklon má střechy.

Orientační ceny tepelné izolace jsou uvedeny v tabulce.

Tepelná izolace na zateplení střechy Cena tepelné izolace (100 mm)
Minerální vata 100 – 250 Kč
Foukaná izolace 90 – 150 Kč
Stříkaná PUR pěna 250 – 350 Kč
Dřevovláknitá izolace 400 – 750 Kč
PIR desky 350 – 400 Kč

Výměna oken – technické možnosti

Při výběru nových oken vždy sledujte ukazatel tepelně-izolačních vlastností, takzvaný součinitel prostupu tepla. Platí přitom, že čím nižší je hodnota tohoto součinitele, tím lépe plastová okna izolují. O úsporách rozhoduje nejen konstrukce rámu okna, ale i jeho zasklení, které tvoří zhruba 70 % celé okenní plochy. Velmi důležitá je také kvalita montáže nových oken. Jen správnou kombinací všech parametrů totiž docílíte výrazného snížení úniku tepla i lepší hlukové izolace.

Příklad z praxe: plastová okna

Majitelé si přejí vyměnit původní dřevěná okna ve svém starém bytě za plastová. Ačkoliv takováto výměna je častěji realizována hromadně, pod patronací družstva či sdružení vlastníků, předpokládejme, že v našem modelovém případě bude výměnu plastových oken řešit majitel sám. Okna jejich bytu 3+1 jsou mezi jednotlivé pokoje rozděleny následovně:

  • Obývací pokoj – 2 velká, 1 malé okno

  • Ložnice – 1 velké, 1 malé okno

  • Dětský pokoj – balkonové dveře, 1 velké okno

Všechna tato okna musí být vyměněna a z toho budeme vycházet při návrhu cenové rozvahy pro náš projekt. Z hlediska kvality (a ceny) se rozhodli pro zlatou střední cestu, nepožadují žádné speciální úpravy jako barvu, montáž rolet, moskytiéry, ani jiné než standardní sklo. Jejich jediným požadavkem je možnost otevírání všech oken i balkonových dveří jak klasicky, tak způsobem "na ventilačku". Uvedený rozpočet též naznačuje, že demontáž starých oken se neobešla bez bourání a bude tedy třeba jistých zednických úprav.

Cenová rozvaha:

Položka Cena
Cena kompletní sady plastových oken a balkonových dveří 21 000 Kč
Demontáž stávajících dřevěných oken 2 500 Kč
Likvidace stávajících oken 2 000 Kč
Montáž nových plastových oken 3 500 Kč
Zednické zapracování a začištění po montáži 4 500 Kč
Doprava 1 000 Kč
Celková cena 34 500 Kč

Jedná se samozřejmě pouze o modelový příklad a pro každý reálný projekt platí, že je jedinečným unikátem. Lze jej však dobře využít pro demonstraci

Nahrávám...
Nahrávám...