6.3.2
Účtování o výnosech
Ing. Marta Neplechová, CSc.
NahoruÚčtování příspěvku na správu domu a pozemku
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ukládá členům SVJ přispívat na náklady spojené se správou domu a pozemků a na úhradu cen služeb spojených s užíváním jednotek. K tomu, aby bylo možno zajistit průběžné financování činnosti SVJ, hradí členové SVJ na účet SVJ příspěvek. Jeho formu však přímo neurčuje s výjimkou záloh na plnění spojená s užíváním bytu (služby). V účetnictví představují přijaté zálohy závazky účetní jednotky. Výše těchto záloh musí vycházet jednak z předpokládaného objemu výdajů na konkrétní službu a jednak z předpokládaného objemu služeb připadajících na příslušnou jednotku a cen těchto služeb v příslušném zúčtovacím období.
Charakter činnosti všech účetních jednotek, jejichž činností je pronajímání bytů a nebytových prostorů a zajišťování správy domu a pozemku, z praktických důvodů vyžaduje účtování o předpisu těchto záloh; účetní předpisy tento postup akceptují u pravidelně se opakujících zálohových plateb od uživatelů bytů a nebytových prostorů (viz ČÚS č. 017 odst. 3.2.3.).
Zálohy z obecného principu podléhají vyúčtování. K tomu aby měl vlastník jednotky informaci o tom, jaké zálohy a v jaké výši uhrazuje a následně jaké náklady (výdaje) jsou mu vyúčtovány, doporučuje se již při účtování o předpisu záloh (např. účet 324, 955) odlišit:
a. Předpis krátkodobých – provozních záloh
Během účetního období jsou provozní a finanční náklady na činnost SVJdle tohoto doporučení účtovány dle nákladových druhů na účtech účtové třídy 5 – Náklady. K rozvahovému dni je vyúčtována úhrada na správu domu do výnosů;
b. Předpis dlouhodobé zálohy
Tento příspěvek vlastníků jednotek (záloha) je určen na financování oprav, modernizace a rekonstrukce společných částí domu – na podkladě schváleného plánu oprav společných částí domu a v souladu se stanovami SVJ
NahoruÚčtování příjmů z úroků
Úroky z vkladů na bankovních účtech jsou příjmem majitele účtu, zde SVJ. Na podkladě výpisu z bankovního účtu zaúčtujeme příjem z úroků na vrub bankovního účtu a ve prospěch výnosů účetní jednotky (MD 22., D 64.) Na rozdíl od dosavadních výkladů nařízení vlády č. 366/2013 potvrzuje , že úroky z bankovních účtů jsou příjmem SVJ.
NahoruÚčtování penále, úroků z prodlení
SVJ je oprávněno vymáhat svým jménem plnění povinností svých členů i povinností třetích osob (např. dodavatelů služeb). Z nařízení vlády č. 366/2013 Sb. vyplývá, že je nutno rozlišovat v tomto případě dva druhy subjektů, jimž lze vyměřit penále a úroky za opožděné platby, a to:
- Úroky z prodlení vyměřené vlastníkům jednotek z důvodu prodlení s platbami za plnění spojená nebo související s užíváním jednotky (§ 13 odst. 1 nařízení vlády č.366/2013 , kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě); jsou výnosem SVJ.
- Úroky z prodlení vyměřené nájemcům společných částí domu a nebytových prostor ve spoluvlastnictví členů SVJ jsou příjmem vlastníků jednotek, neboť se vztahují k jejich majetku (jednotkám a společným částem domu v jejich spoluvlastnictví). Kritériem pro rozdělení tohoto příjmu na jednotlivé vlastníky může být výše jejich spoluvlastnického podílu na tomto majetku.
Pokud vlastníci jednotek na podkladě dohody všech ponechají tento příjem obvykle jako zdroj na úhradu oprav společných částí domu, jde i v tomto případě o příjem vlastníků jednotek dle ZDP (příjem z pronájmu).
.
NahoruÚčtování o dotacích
Pojem dotace je definován účetními předpisy jako bezúplatná plnění přímo nebo zprostředkovaně podle zvláštních předpisů, zejména ze státního rozpočtu, ze státních fondů, z rozpočtů územních samosprávních celků na stanovený účel.
Vzhledem k tomu, že…