3.6.3.2
Manželé mající jednotku ve společném jmění a některé související otázky
JUDr. Jiří Čáp
NahoruSpolečný zástupce před vypořádáním zaniklého SJM
Jde o řešení odpovědi na otázku, zda povinnost zmocnit společného zástupce trvá v případě rozvedených manželů po dobu, kdy nedošlo dosud k vypořádání zaniklého společného jmění manželů ohledně jednotky ve společném jmění, ani neuplynuly dosud tři roky ode dne pravomocného rozvodu manželství.
Také v tomto případě nadále trvá povinnost zmocnit společného zástupce k uplatňování práv vůči osobě odpovědné za správu domu a pozemku (tj. vůči SVJ nebo vůči správci v případě, kdy SVJ nevzniklo), jak je tato povinnost stanovena v § 1185 odst. 2 NOZ.
Požadavek § 1185 odst. 2 NOZ představuje speciální právní úpravu ve vztahu k ustanovením NOZ o manželském majetkovém právu, jmenovitě ve vztahu k ustanovením o správě společného jmění manželů v zákonném režimu, tedy zejména ve vztahu k § 713 a 714 NOZ. Na rozdíl od ustanovení o správě společného jmění manželů v zákonném režimu (z nichž vyplývá, že v běžných záležitostech jednají oba manželé společně nebo jedná jeden z nich, aniž by k tomu potřeboval zmocnění druhého z manželů - přičemž se však rozlišuje jednání v běžných záležitostech a jednání v jiných než běžných záležitostech podle § 714 NOZ), požaduje se podle § 1185 odst. 2 NOZ, aby vůči osobě odpovědné za správu domu byl pro výkon práv manželů majících jednotku ve společném jmění zmocněn společný zástupce.
Ustanovení § 1185 odst. 2 hovoří o jednotce ve společném jmění manželů, aniž by se zabývalo situací po rozvodu manželství. Odpověď je tedy potřebné hledat v ustanoveních NOZ o manželském majetkovém právu, jmenovitě v ustanoveních týkajících se vypořádání zaniklého společného jmění manželů.
Podle § 765 NOZ (v rámci ustanovení o majetkových povinnostech a právech při zániku manželství) zanikne-li manželství rozvodem, spravují se majetkové povinnosti a práva rozvedených manželů dohodou manželů nebo rozvedených manželů. Pokud se rozvedení manželé nedohodnou o vypořádání, může bývalý manžel podat návrh na vypořádání rozhodnutím soudu.
Z ustanovení § 736 NOZ (o vypořádání společného jmění při jeho zrušení, zániku, anebo zúžení stávající rozsahu) mimo jiné vyplývá, že dokud zúžené, zrušené nebo zaniklé společné jmění není vypořádáno, použijí se pro ně ustanovení o společném jmění přiměřeně. To však platí, s ohledem na § 741 NOZ pouze do doby uplynutí tří let od zúžení, zrušení nebo zániku společného jmění.
Poté (uplynula-li tříletá lhůta pro vypořádání, aniž by k vypořádání došlo – dohodou nebo rozhodnutím soudu) platí o vypořádání ustanovení § 741 a § 742 NOZ - mimo jiné, podle § 741 písm. b) věci nemovité a ostatní hmotné věci movité (vyjma těch, které jsou uvedeny v § 741 písm. a/) jsou v podílovém spoluvlastnictví obou rozvedených manželů a jejich podíly jsou stejné, jak stanoví § 741 písm. b) NOZ).
Vzhledem k tomu, že § 1185 odst. 2 NOZ nezahrnuje žádné zvláštní ustanovení ani se nezabývá případem, kdy zaniklo společné jmění manželů, jehož součástí byla také jednotka, lze dovozovat, že se do doby vypořádání zaniklého společného jmění použije ustanovení § 736 NOZ, podle něhož – mimo jiné – platí, že do této doby se použijí ustanovení o společném jmění přiměřeně (nedošlo-li dosud k uplynutí tříleté lhůty pro vypořádání podle § 741 NOZ).
Pokud tedy v případě rozvedených manželů není dosud provedeno vypořádání (dohodou manželů nebo rozvedených manželů, anebo rozhodnutím soudu podle § 765 odst. 2 NOZ) ohledně jednotky, která je součástí zaniklého společného jmění, a neuplynula-li dosud tříletá lhůta podle § 741 NOZ,
-
lze dovozovat, že ve smyslu § 736 NOZ (podle něhož se v takovém případě použijí ustanovení o společném jmění přiměřeně) se nadále postupuje podle § 1185 odst. 2 NOZ, tedy nadále vykonává práva obou (rozvedených) manželů vůči SVJ, včetně práva účastnit se a hlasovat na shromáždění, zmocněný společný zástupce.
-
Nemůže tedy…