6.4.1
Majetek společenství vlastníků
Ing. Marta Neplechová, CSc.
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (NOZ), v § 1195 uvádí, že "společenství může nabývat majetek a nakládat s ním pouze pro účely správy domu a pozemku". Zejména v případě, kdy SVJ nevyužívá služeb správce, který je ke správě domu odborně i technicky vybaven, jde o potřebu nezpochybnitelnou.
NahoruDlouhodobý majetek SVJ
Například zakoupení nebytového prostoru pro kancelář a archiv. Vzhledem k tomu, že v tomto případě půjde o nemovitou věc, která podléhá vkladu na list vlastnictví v katastru nemovitých věcí a je dlouhodobým majetkem bez ohledu na výši ocenění, je jednoznačné, že v účetnictví zaúčtujeme tuto nemovitou věc do aktiv SVJ bez ohledu na to, z jakých zdrojů byl tento majetek pořízen.
K dlouhodobému nehmotnému majetku se řadí například software, ocenitelná práva a ostatní nehmotný majetek s dobou použitelnosti delší než jeden rok a od výše ocenění určené účetní jednotkou (vyhl. č. 504/2002 Sb., § 7 odst. 1).
Nemovité věci (např. pozemky) jsou dlouhodobým majetkem bez ohledu na výši ocenění. Nepodléhají povinnosti odpisování (§ 28 odst. 1 ZÚČ a § 39 vyhlášky č. 504/2002 Sb.).
Samostatné movité věci a jejich soubory s dobou použitelnosti delší než jeden rok a od výše ocenění určené účetní jednotkou, pořízené k účelům správy domu, podléhají dle výše uvedených předpisů povinnosti tento majetek účetně odpisovat. Sazby účetních odpisů v odpisovém plánu jsou v kompetenci účetní jednotky (ČSÚ č. 409, odst. 6.3).
Někdy vznikají pochybnosti, zda při účtování pořízení majetku lze do všech důsledků použít účetní předpisy k pořízení dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku (ČÚS č. 409). Všimněme si účtování ve zdroji úhrady!
NahoruPořízení majetku
Vzhledem k tomu, že z ustanovení NOZ již jednoznačně vyplývá majetková samostatnost SVJ, jsou rozpaky nad účtováním pořízení dlouhodobého majetku bezpředmětné. Uplatnění souvztažnosti účtů 2a při účtování pořízení dlouhodobého majetku je oprávněné (názor autorky).
NahoruDrobný hmotný a nehmotný majetek SVJ
Při pořízení dlouhodobého drobného nehmotného a hmotného majetku se účtuje jako o zásobách, tj. při vydání do používání zaúčtujeme tento majetek do nákladů, uhradíme ze zdroje pro pořízení dlouhodobého majetku při současném zúčtování do výnosů; současně je zde opodstatnění pro zaúčtování tohoto majetku v podrozvaze. I tento majetek podléhá inventarizaci.
NahoruTechnické zhodnocení společných částí domu
Definici technického zhodnocení (modernizace a rekonstrukce) najdeme v účetních předpisech (vyhláška č. 504/2002 Sb. ve znění pozdějších předpisů, § 32 odst. 5). Z hlediska řešení účetního případu je nutno odlišit technické zhodnocení od opravy. Definici opravy uvádějí účetní předpisy, tj. vyhláška (§ 32 odst. 2 písm. a). Jde o problematiku, která má svou roli z hlediska daňových předpisů.
Pokud SVJ provede například výstavbu výtahu v domě, resp. provede modernizaci stávajícího výtahu či zateplení pláště domu či jiné stavební úpravy, jde o zhodnocení společných částí domu, které však jsou ve spoluvlastnictví vlastníků jednotek – členů SVJ. Proto nelze vyjádřit hodnotu modernizace a rekonstrukce v aktivech SVJ. Je nutno zvolit při účtování tohoto účetního případu jiný postup.
Například:
a. Technické zhodnocení (modernizace, rekonstrukce) hrazené z dlouhodobé zálohy na opravy
Možno doporučit uvést cenu technického zhodnocení společných částí domu vždy v podrozvaze jako informaci o provedeném zhodnocení majetku vlastníků jednotek.
b. Technické zhodnocení hrazené částečně z dotace (např. 40 % ceny)