dnes je 15.1.2025

Input:

Komentář zákona 90/2012 Sb., o obchodních korporacích, § 113

20.10.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.2.19
Komentář zákona 90/2012 Sb., o obchodních korporacích, § 113

Rödl & Partner; JUDr. Petr Novotný, Ph.D. a kol.

Předchozí právní úprava

§ 88 ObchZ

Dikce zákona se přesouvá ke zrušení veřejné obchodní společnosti, které je nutné odlišit od zániku společnosti. Zatímco zánikem se rozumí ukončení právní existence společnosti, v případě zrušení jde o ukončení její činnosti, po němž následuje likvidace. K té ale nemusí ve smyslu odstavce 2 a odstavce 3 dojít a společníci mohou zánik společnosti odvrátit.

Ustanovení § 113 je ve vztahu k § 168 NOZ zvláštním ustanovením, které uvádí výčet specifických případů, které jsou důvodem pro zrušení veřejné obchodní společnosti. Obecnými způsoby zrušení pro právnické osoby podle NOZ jsou právní jednání (usnesení nejvyššího orgánu), rozhodnutí orgánu veřejné moci (soudní rozsudek), uplynutí doby (u společností vytvořených na určité období) a dosažení účelu, pro který byla právnická osoba ustavena.

Předmětný výčet souvisí s osobním charakterem veřejné obchodní společnosti a projevuje se v něm úzká vazba mezi společností a společníky. Důvodem pro zrušení v. o. s. je tak ve většině případů změna osobního postavení společníka projevující se jak v jeho sféře nemajetkové (smrt/zánik společníka, odsouzení pro trestný čin), tak v majetkové sféře (oddlužení nebo exekuce na podíl společníka).

Osobní charakter se projevuje např. v omezené možnosti společníka vystoupit z veřejné obchodní společnosti (srov. s akciovou společností). Ten svůj podíl nemůže převést na jiného. Jeho vystoupení je možné pouze změnou společenské smlouvy, což si žádá souhlas všech společníků (§ 99 a § 110). Jestliže mu ostatní společníci neposkytnou v tomto směru dostatečnou podporu a součinnost, připouští zákon jako krajní řešení jednostranné ukončení účasti společníka na společnost, tj. výpověď společníka.

Tu je nově možné podat ve společnostech založených na dobu neurčitou i určitou. Výraz "podání" zde předpokládá písemnou formu a doručení společnosti. Pokud si společníci neurčí ve společenské smlouvě výpovědní dobu delší či kratší, trvá 6 měsíců, případně déle (podle toho, kdy společník výpověď podá). Účast společníka zaniká vždy posledním dnem účetního období, v němž společník výpověď podal. Je na společníkovi, aby měl přehled o tom, je-li účetní období společnosti počítáno podle

Nahrávám...
Nahrávám...