dnes je 7.11.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 679

2.2.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.1.3.1.3
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 679

Mgr. Zuzana Červená

Ustanovení § 679 je v právním řádu zcela nové, ačkoliv vyplývalo z právní praxe. Jelikož nové předpisy hmotného a procesního práva pozměnily pojem neplatného či neexistujícího manželství, byl pozměněn i proces, vedoucí k vyslovení neplatného nebo neexistujícího manželství.

Ustanovení § 679 upravuje tzv. řízení navazující na verdikt o neexistenci manželství. V jeho odst. 1 se uvádí, že ihned poté, co soud určí, že manželství není, rozhodne o určení otcovství ke společnému dítěti a o právech a povinnostech rodičů k dítěti. Toto navazující řízení zahájí příslušný soud i z úřední moci. Nejedná se ale o součást řízení o určení neexistence manželství.

Ve vztahu k dětem narozeným v neexistujícím manželství nelze využít zákonných domněnek otcovství. Naopak vysloví-li soud, že manželství je "jen" neplatné, rodičovství k dětem narozeným z neplatného manželství tím není zpochybněno a práva a povinnosti nabytá "manželi" v době neplatného manželství se vypořádají prakticky ve shodném režimu, jako kdyby bylo manželství ukončeno rozvodem (§ 686).

Ustanovení § 679 odst. 2 hovoří o řízení o úpravě majetkových práv účastníků neexistujícího manželství. Jedná se o řízení, které lze zahájit výhradně na návrh a probíhá v režimu civilního řízení sporného – § 1 odst. 1, § 2 a § 371 ZŘS. Rozsudek, který je vynesen v tomto řízení, nemá konstitutivní účinky, jelikož majetkové společenství, jež by bylo obdobou společného jmění manželů, mezi účastníky neexistujícího manželství (na rozdíl od účastníků neplatného manželství) nevzniklo (srov. § 686 odst. 1) a každý z účastníků tzv. neexistujícího manželství v jeho průběhu nabýval majetková práva a povinnosti odděleně od druhého do svého výlučného vlastnictví.

Z ustanovení § 679 odst. 2 vyplývá, že každému z účastníků neexistujícího manželství náleží po právní moci výroku o neexistenci manželství ta majetková práva a povinnosti, která mu patří podle smluvního či jiného vztahu k třetím osobám. (Příklad: Jeden z účastníků neexistujícího manželství sjednal půjčku vlastním jménem, jedná se tedy o jeho výlučný závazek. Dále například vklad na účtu v bance, s nímž podle smlouvy s

Nahrávám...
Nahrávám...