Zapomněl(a) jste své osobní heslo? Neznáte své přístupové údaje?
Získejte přístup k tomuto placenému dokumentu zdarma.
Informace najdete pod ukázkou textu.
Mgr. Pavla Krejčí
Nápomoc při rozhodování vychází z koncepce podporovaného rozhodování, tj. podporovaný se rozhoduje sám a podpůrce mu poskytuje podporu při jeho rozhodování. To je podstatný rozdíl od opatrovníka nebo od zástupce z řad členů domácnosti, kdy tyto osoby rozhodují namísto člověka stiženého duševní poruchou.
Souhlas podporovaného s asistencí
Asistence podpůrce vždy vyžaduje souhlas podporovaného, a to i po uzavření smlouvy o nápomoci. Pokud si podporovaný asistenci podpůrce při daném právním jednání nepřeje, nemůže mu být podpůrcem vnucována.
Podpůrce zejména asistuje podporovanému při uzavírání smluv, vyhledávání nabídek, sjednávání podmínek smluv apod. Zajišťuje podporovanému potřebné údaje a sdělení a je mu nápomocen radami (§ 46 odst. 1). Při své činnosti musí podpůrce jednat s běžnou péčí a opatrností (§ 4 odst. 1).
Práva a povinnosti podpůrce
Z výše uvedeného také vycházejí práva a povinnosti, které podpůrce má:
Nevhodné ovlivňování
Ad 1. "Ovlivňování znamená působení na něčí vůli."1 Je zřejmé, že podpůrce bude vždy působit na vůli podporovaného, zakázáno je však ovlivňování nevhodné. Tedy ovlivňování vůle podporovaného takovým směrem, kdy si může "podporovaný svým jednáním přivodit vyšší míru újmy než jiná možná alternativa právního jednání, o kterém podpůrce má nebo musí mít vědomost".2 Je třeba vnímat, že vztah podpůrce a podporovaného je založen na vzájemné důvěře, což způsobuje, že podporovaný ovlivněný dušení poruchou, může být ze strany podporovaného snadno ovlivnitelný. Podpůrce tedy nesmí této důvěry podporovaného zneužít. Nevhodným by jistě bylo i takové ovlivňování podporovaného, které by sice nezpůsobilo podporovanému ani osobě třetí újmu, ale způsobilo by, že by podporovaný jednal v rozporu se svými dřívějšími názory, které bylo možné považovat za rozumné.
Zákaz obohacení podpůrce
Ad 2. Podpůrce se nesmí na úkor podporovaného bezdůvodně obohatit. Zakázáno je pouze bezdůvodné obohacení – "... podpůrce nesmí při nápomoci postupovat tak, aby došlo ke zlepšení jeho faktického nebo právního postavení". Spravedlivé obohacení podpůrce zakázáno není (pojem bezdůvodné obohacení – § 2991). Za bezdůvodné obohacení tak nelze považovat například přiměřený dárek k narozeninám či Vánocům. Naopak pokud by podporovaný chtěl podpůrci darovat svůj byt, ve kterém bydlí, pak by takové darování bylo v rozporu s právy a povinnostmi podpůrce a bylo by stiženo neplatností. Zájmy podpůrce a podporovaného by se neměly dostat do příkrého rozporu.
Povinnost postupovat s pokyny podporovaného
Ad 3. Jak již bylo uvedeno výše, nápomoc při rozhodování vychází z koncepce podporovaného rozhodování, tj. podporovaný se rozhoduje sám a podpůrce mu poskytuje podporu při jeho rozhodování. Podpůrce tedy postupuje při poskytování podpory vždy v souladu s rozhodnutími podporovaného a s uzavřenou smlouvou o nápomoci. "Pokud by při právním jednání došlo ke kolizi vůle, např. podpůrce by nesouhlasil s rozhodnutím podporovaného, jeho nesouhlas v žádném případě nemůže nahradit souhlas podporovaného. V takovém případě je nesouhlas podpůrce irelevantní. To samé platí pro situaci opačnou."3 Pokud by podpůrce s právním jednáním podporovaného nesouhlasil, může namítat neplatnost právního jednání podle odst. 2 komentovaného ustanovení.
Právo podpůrce připojit na písemné právní jednání podporovaného svůj podpis
Ad 4. Pokud podporovaný jedná v písemné formě, může podpůrce na toto právní jednání připojit:
Podpůrce má tak právo na právní jednání připojit svůj případný souhlas či nesouhlas s právním jednáním podporovaného a uvést, v jakém rozsahu byla podpora podporovanému poskytnuta – např., že byl podpůrce přítomen pouze podpisu smlouvy, ale již nebyl přítomen sjednávání jejího obsahu. To může mít vliv na posouzení případné odpovědnosti podpůrce při porušení jeho zákonných či smluvních povinností (§ 2910 a § 2913 odst. 1). Připojení podpisu a dalších údajů ze strany podpůrce je však dobrovolné a ani podporovaný jej nemůže k připojení nutit.
Právo podpůrce namítat neplatnost právních jednání podporovaného
Ad 5. Podpůrce má na základě odst. 2 komentovaného ustanovení právo namítat neplatnost právního jednání podporovaného. Tímto je poskytována podporovanému ochrana pro případ, kdy podporovaný jednal bez nápomoci nebo proti vůli podpůrce. Podpůrce může namítat neplatnost právního jednání nejenom z titulu duševní poruchy podporovaného (§ 581), ale z jakéhokoliv důvodu neplatnosti.
V případě, že podpůrce napomáhal podporovanému při právním jednání a s takovým právním jednáním souhlasil…