dnes je 6.2.2025

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 246

1.2.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.2.3.2.2.11.4
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 246

JUDr. Vladimíra Knoblochová

[Orgány spolku]

Délka funkčního období volených orgánů spolku

Stanovy spolku mohou určit, jaké je funkční období pro členy jednotlivých volených orgánů spolku (tedy např. pro výbor, kontrolní komisi, rozhodčí komisi), přičemž pro každý volený orgán může být stanovena odlišná délka funkčního období. Např. členové výboru mohou být voleni pouze na tři roky, členové kontrolní komise pak např. na 6 let. V případě, že stanovy funkční období členů volených orgánů neurčí, pak platí ze zákona, že je pětileté.

Kooptace

Zákon dále umožňuje tzv. kooptaci v případě, kdy počet členů volených orgánů spolku neklesl pod polovinu – v takovém případě, dojde-li k zániku funkce některého z členů např. v důsledku úmrtí či odstoupení z funkce, mohou zbývající členové daného orgánu na takto uvolněná místa sami zvolit náhradní členy, a to do nejbližšího zasedání orgánu příslušného k volbě. Tento postup je praktický k zachování kontinuity rozhodování voleného orgánu a zastupitelnosti jeho členů. V praxi je vhodný zejména v případech, kdy členy volených orgánů volí členská schůze, jejíž svolání není příliš flexibilní. Stanovy mohou kooptaci zakázat, a pokud ji nezakážou, pak je přípustná bez ohledu na to, že stanovy v této otázce mlčí.

Výkon funkce takto zvoleného náhradního člena je pouze dočasný. Na nejbližším zasedání orgánu příslušného k volbě je nutné, aby byla volba náhradního člena potvrzena nebo aby byl zvolen nový (jiný) člen. V případě, že by orgán příslušný k volbě vůbec nerozhodl, máme za to, že funkce náhradního člena okamžikem skončení zasedání zanikne.

V případě, že by volený orgán neměl dostatek členů potřebných k rozhodování, jmenuje chybějící členy soud postupem podle § 165 odst. 1.

Svolání, zasedání a

Nahrávám...
Nahrávám...