Zapomněl(a) jste své osobní heslo? Neznáte své přístupové údaje?
Získejte přístup k tomuto placenému dokumentu zdarma.
Informace najdete pod ukázkou textu.
JUDr. Vladimíra Knoblochová
Určení statutárního orgánu je v souladu s § 218 písm. d) povinnou náležitostí stanov spolku, zakladatelé tedy vždy musejí ve stanovách upravit z hlediska organizační struktury alespoň statuární orgán. Stanovy mohou statutární orgán pojmenovat libovolně, nesmějí tím ale vzbudit klamný dojem o jeho povaze (např. statutární orgán by neměl být nazván rozhodčí komise, kontrolní komise apod.). Statutární orgán bývá v praxi nejčastěji označován jako výbor, kolegium, představenstvo apod.
Stanovy současně vždy určí, zda je statutární orgán kolektivní (NOZ jej označuje jako výbor, ale lze jej označit i jinak) nebo individuální (NOZ jej označuje jako předseda, ale rovněž lze použít jiné označení).
Kdo může být členem statutárního orgánu
Členem statutárního orgánu může být člen spolku nebo i jakákoli třetí osoba (tj. nečlen), přičemž členem statutárního orgánu může být nejen osoba fyzická, ale i osoba právnická. Ta buď pro účely výkonu práv a povinností spojených s činností statutárního orgánu zmocní fyzickou osobu, aby ji v tomto statutárním orgánu zastupovala, nebo pokud tak neučiní, pak právnickou osobu zastupuje člen jejího statutárního orgánu.
Fyzická osoba, která se má stát členem orgánu spolku, musí být plně svéprávná. Výkon funkce člena statutárního orgánu je neslučitelný s členstvím v kontrolní a rozhodčí komisi (pokud byly zřízeny).
Odměna za výkon funkce
Ve stanovách je možné přiznat členům statutárního orgánu za výkon jejich činnosti odměnu, případně právo na náhradu nákladů vynaložených v souvislosti s výkonem funkce člena statutárního orgánu. V takovém případě by stanovy také měly určit, který orgán o výši odměny rozhodne.
Zápis statutárního orgánu do…