dnes je 7.11.2024

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2278

1.11.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.2.2.3.2.8.5
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2278

Mgr. Pavla Krejčí

[Skončení podnájmu]

Dočasnost a akcesorita podnájmu

Základními znaky podnájmu jsou mimo jiné jeho dočasnost a akcesorita. Oba tyto principy jsou vyjádřeny v komentovaném ustanovení. Podnájem je totiž odvozen od vztahu nájemního, tedy od vztahu mezi nájemcem a pronajímatelem – bez existence platného nájemního vztahu nemůže vzniknout a existovat platný podnájem. V případech, kdy je například nájemní smlouva neplatná, nemůže vzniknout platný vztah z podnájmu. Zánik nájemního vztahu pak znamená, že ex lege dochází k zániku i vztahu podnájemního. Důvod, pro který nájemní vztah zanikl, je nerozhodný.

Ustanovení sice není kogentní, ale lze je modifikovat pouze na základě dohody s pronajímatelem nebo novým nájemcem (např. se pronajímatel dohodne s podnájemcem, že v případě skončení nájmu se podnájemní vztah transformuje na vztah nájemní nebo že podnájemní vztahy budou převzaty jiným nájemcem).

Informační povinnost nájemce

Pokud dojde ke skončení nájmu, je nájemce povinen o této skutečnosti podnájemce informovat. Končí-li nájem, je povinen nájemce tuto skutečnost podnájemci oznámit s uvedením rozhodných skutečností. Těmi jsou zejména den skončení nájmu a popřípadě i délka výpovědní doby a počátek jejího běhu (§ 2277).

Vyklizení předmětu podnájmu

Nájemce je po skončení nájmu povinen zajistit, že bude předmět nájmu vyklizen, a to včetně podnájemce. Pokud by se nájemce o tuto povinnost nepostaral a podnájemce z předmětu nájmu nevyklidil, je to on, vůči komu se může pronajímatel domáhat vyklizení, jakož i úhrady bezdůvodného obohacení a náhrady škody.

Judikatura

Rozsudek Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 30 Cdo 5390/2008 ze dne 30. července 2010

Pokud tedy žalovaný již nechtěl užívat předmětnou administrativní budovu a další nemovitosti, vznikla povinnost budovu

Nahrávám...
Nahrávám...