Zapomněl(a) jste své osobní heslo? Neznáte své přístupové údaje?
Získejte přístup k tomuto placenému dokumentu zdarma.
Informace najdete pod ukázkou textu.
JUDr. Jarmila Gajdošíková
Ustanovení cílí na zvýšenou ochranu osob, které jsou omezeny (mají částečnou svéprávnost) nebo zbaveny svéprávnosti (dále také opatrovanec). Na tomto místě je vhodné upozornit na tyto zákonné odlišnosti:
Pojem svéprávnost NOZ definuje v § 15 jako jeden z aspektů právní osobnosti, což je způsobilost mít v mezích právního řádu práva a povinnosti a dále mít způsobilost nabývat pro sebe vlastním jednáním práva a zavazovat se k povinnostem, tj. právně jednat. Z výše uvedeného je patrné, že se ustanovení vztahuje výhradně k ochraně fyzických osob.
Česká republika je na základě Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením jedním ze signatářských států a zavázala se tímto začleňovat zdravotně postižené osoby více do normálního života a prosazovat v této oblasti přístup tzv. podporovaného či asistovaného rozhodování namísto rozhodování náhradního. Cílem současné úpravy je tedy ponechat fyzické osobě co největší míru svéprávnosti a nechat ji nést na jejích bedrech co největší míru odpovědnosti za své jednání v záležitostech každodenního života.
Dvě odlišné situace budou nastávat u darování a přijetí daru osobou omezeně svéprávnou. Taková osoba má právo dar přijmout a opatřit si tak majetkový prospěch, resp. zlepšit svoji majetkovou situaci. Pokud je to osoba, která má opatrovníka, a přesto bez jeho souhlasu dar přijme a bude-li se jednat o dar malé či zanedbatelné hodnoty, bude takto uzavřená smlouva platná. Nebude-li se…