dnes je 15.1.2025

Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2063

1.9.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.2.1.1.1.9
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 2063

JUDr. Jarmila Gajdošíková

[Darování pro případ smrti]

Historické shrnutí

Darování pro případ smrti bylo v našem právu zakotveno až do roku 1950, ovšem následně došlo k jeho výslovnému vyloučení. Aby bylo posíleno právo dědické, zákonná dědická posloupnost a obecně instituty dědického práva, nebylo možné darování pro případ smrti pořizovat.

Podoba

V současné úpravě se donatio mortis causa vrací v podobě darovací smlouvy s podmínkou. Darovací smlouva je bezúplatný převod vlastnického práva z dárce na obdarovaného s tou podmínkou, že obdarovaný dárce přežije. Stane-li se tak, je rozhodný okamžik úmrtí dárce, ke kterému se obdarovaný stane vlastníkem darované věci.

Odkaz

V případě, že darování pro případ smrti nemá potřebné zákonné náležitosti, zákon výslovně uvádí, že je posuzováno jako odkaz. Darování pro případ smrti je dvoustranné jednání, od kterého se lze odchýlit pouze za konsensu obou stran. Na rozdíl od toho odkaz vzniká jednostranným jednáním pořizovatele, který odkaz stanoví a popíše. V případě úmrtí zůstavitele se odkazovník stane věřitelem a čeká na vydání odkazu dědici zůstavitele, tj. má za nimi pohledávku. Odkazovník tedy k nabytí vlastnického práva potřebuje

Nahrávám...
Nahrávám...