dnes je 21.12.2024

Input:

Informace k právním možnostem ubytování uprchlíků

16.3.2022, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.2
Informace k právním možnostem ubytování uprchlíků

JUDr. Pavla Schödelbauerová

Tento materiál obsahuje základní informace o právních možnostech ubytování uprchlíků. Je určen pro veřejnost pro získání obecné orientace v dané problematice. Vznikl ve spolupráci Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva spravedlnosti a Ministerstva vnitra. Pro úplnost je třeba uvést, že ústředním orgánům státní správy nenáleží podávat závazný výklad právních předpisů. Tato pravomoc náleží v řízení o konkrétní věci soudu. Níže uvedené informace je tedy třeba pokládat za nezávazné.

Právní režim ubytování závisí primárně na vůli smluvních stran, a to podle okolností případu. Možností, jak postupovat je více. Předem si je přitom vhodné vyhodnotit, která se pro daný případ hodí, a co vše je poskytovatel ubytování ochoten v rámci pomoci řešit. Stěžejní je zejména si ujasnit, zda má být ubytování poskytováno krátkodobě nebo po delší dobu. Další zásadní otázkou je, zda bude poskytnuto za úplatu, či bezplatně. Bezplatností se rozumí nepožadování úhrady za vlastní užívání, nikoli úhrady za poskytovaná plnění spojená s užíváním bytu (služby). To je další otázka, která by měla být vydiskutována. Dále by mělo být vyřešeno, kdo bude zajišťovat údržbu poskytnutého prostoru, seznámení budoucího uživatele s obvyklými pravidly chování v domě (zamykání domu, noční klid apod.), poskytnutí klíčů a v neposlední řadě zajištění kontaktu, tedy poskytnutí e-mailu nebo telefonu, pro případ náhlé potřeby.

Je třeba si uvědomit, že lidé, kteří přicházejí, jsou ve stresové situaci a nevíme, jaká mají očekávání. Proto je vhodné si předem ujasnit svoje možnosti, a poté si s nimi vyjasnit, co můžete poskytnout, a zda jim to bude vyhovovat. Určité nepochopení při diskusi obou stran mohou způsobit i jazykové bariéry.

Společenská úsluha

Předně si lze představit případy, kdy bude docházet zcela neformálně k bezplatnému přenechání věci či její části (např. domu, bytu, pokoje, maringotky) k užívání, aniž by zde byla vůle stran právně se vázat. Tak tomu bude zejména v případě pomoci na krátkou dobu v řádu dní. V takovém případě půjde o pouhou společenskou úsluhu (§ 2055 odst. 2 NOZ), která stranám nezaloží žádná vymahatelná práva. Tento charakter daného vztahu může vyplývat již z chování stran (např. spontánní poskytnutí přístřeší na pár dní). Rizikem takového postupu však může být značná právní nejistota v případě, že vznikne mezi stranami určitý spor. Proto je třeba věnovat vyjasnění základních otázek dostatek času. I v případě neformální pomoci je však vhodné vyjasnit alespoň řešení otázky plnění poskytovaných s užíváním domu nebo bytu (služeb, např. dodávky elektřiny, vody, plynu). Poskytovatelé ubytování budou v řadě případů ochotni vzdát se úhrady za ubytování, nicméně služby musí být jejich poskytovatelům, odlišným od osoby, která umožňuje bydlení, hrazeny vždy. Proto v případě, kdy poskytovatel ubytování na sebe nebude chtít vzít povinnost hradit spotřebované služby, lze považovat za vhodné vyřešit úhradu těchto nákladů, dále vyložit pravidla pro bydlení v domě a kontaktní spojení.

Výprosa

Pokud nepůjde o bezformální ubytování, nabízí se jako nejjednodušší typ právního vztahu pro dané účely výprosa (§ 2189 a násl. NOZ.). Její podstatou je bezplatné přenechání věci k užívání, aniž je ujednán účel a doba užití. V rámci výprosy lze požadovat vrácení věci kdykoli podle libosti. Ani smlouva o výprose nevyžaduje žádnou formu (např. písemnou) a může vyplynout i z pouhého chování stran (např. předání klíčů od bytu s požadavkem na jejich vrácení na požádání). Případné uzavření písemné smlouvy může být nicméně přínosné z hlediska právní jistoty a hlediska důkazního. Ten, kdo věc k užívání přenechává, se v takovém případě bez dalšího ujednání nezavazuje ani k tomu, že bude věc udržovat a zajišťovat poskytování určitých služeb spojených s jejím užíváním. Tyto související okolnosti si je vhodné i v takovém případě konkrétněji ujednat. Pokud bude poskytovatel hradit služby, které má sjednány s dodavateli (elektřinu a plyn v bytě) je nejvhodnějším způsobem úhrady ze strany ubytovaného zřejmě paušální platba. Úhradu za služby poskytované majitelem nemovité věci je možné rovněž dohodnout s ubytovaným paušálně.

Výpůjčka

Druhým typem bezplatného užívání je výpůjčka. Odlišnost oproti výprose spočívá v ujednání doby či účelu užívání (například za účelem přečkání doby, než se situace objektivně uklidní). Ten, kdo věc k takovému užívání poskytl, má možnost domáhat se vrácení věci před koncem ujednané doby či naplnění účelu pouze tehdy, bylo-li to ujednáno. V těchto případech je tedy případně potřeba si ujednat výpovědní důvody a délku výpovědní doby. Tento smluvní typ může být určen zpravidla pro případy, kdy se předpokládá, že obvyklé náklady na služby spojené s užíváním ponese uživatel. Je rovněž vhodné si ujednat podrobněji, co vše bude uživatel v bytě udržovat či opravovat (např. v rozsahu nařízení vlády č. 308/2015 Sb., o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy v bytě). Ten, kdo věc k užívání dává, má však povinnost přenechat věc ve stavu způsobilém k užívání. Lze si však ujednat i něco jiného.

Nájem

Ubytování lze poskytnout také úplatně. Je-li takto dán byt, dům, jejich část či jiný obytný prostor k přechodnému ubytování na vymezenou dobu, postupuje se podle obecné úpravy nájmu (§ 2201 až 2234 a § 2235 odst. 2 NOZ). Vzhledem k tomu, že se nepočítá s dlouhodobým (trvalým) uspokojováním bytové potřeby, nepoužijí se ustanovení o nájmu bytu. O tyto případy se bude jednat například tehdy, bude-li příslušný obytný prostor pronajat kupříkladu na několik měsíců, po jejichž uplynutí se bude chtít nájemce vrátit domů, popřípadě si najít jiné trvalé bydlení. Proto v těchto případech zpravidla nebude možné posoudit daný vztah podle zvláštní úpravy nájmu bytu (§ 2235 a násl. NOZ), viz dále.

Obecná úprava nájmu nevyžaduje písemnou formu smlouvy. Tato forma může být nicméně opět vhodná v zájmu právní jistoty. V případě obecného nájmu je vhodné si ujednat zejména dobu trvání nájmu a výši úhrady za užívání. Neujednají-li strany dobu trvání nebo den skončení nájmu, platí, že se jedná o nájem na dobu neurčitou (§ 2204 odst. 1 NOZ). Je-li nájem ujednán na dobu určitou, může jej každá ze stran vypovědět jen v případě, že ve smlouvě byly zároveň ujednány důvody výpovědi a výpovědní doba (§ 2229 NOZ). Nájem ujednaný na dobu neurčitou skončí výpovědí jednou ze stran. Jedná-li se o věc nemovitou, je výpovědní doba tříměsíční (§ 2231 odst. 1 NOZ). Lze si však ujednat i jinou délku výpovědní doby. Ve výjimečných případech má pronajímatel ze zákona právo nájem vypovědět i bez výpovědní doby (§ 2227 a 2228 NOZ). Nájem je spojen s povinností pronajímatele udržovat věc v takovém stavu, aby mohla sloužit k ujednanému účelu a zajistit nájemci nerušené užívání (§ 2205 NOZ). Je vhodné si ujednat, které služby související s nájmem bytu zajistí pronajímatel (§ 2207 NOZ). Běžnou údržbu provádí nájemce. Ostatní údržbu a nezbytné opravy provádí pronajímatel. Strany si však mohou povinnost zajišťovat údržbu a opravy ujednat i odlišně. Dát věc do podnájmu lze bez dalšího pouze se souhlasem pronajímatele. Zřízení užívacího práva jiné osobě bez souhlasu pronajímatele je důvodem k výpovědi bez výpovědní doby (§ 2215 odst. 2 ve spojení s § 2232 NOZ).

Smlouva o ubytování

Teoreticky si lze představit, že by bylo možno právní vztah stran z jejich vůle podrobit také právnímu režimu smlouvy o ubytování (§ 2326 a násl. NOZ). Lze se však domnívat, že tyto případy budou spíše méně časté. Specifikem tohoto smluvního typu je skutečnost, že jde o přechodné ubytování v zařízení k tomu určeném (hotel, penzion, ubytovna, kolej, bungalov) a jsou zde poskytovány další služby jako např. úklid uvnitř prostoru, výměna ložního prádla a podobně. I v těchto zařízeních určených pro ubytování si však strany dle své vůle (v souvislosti s rozsahem poskytovaných služeb a svých povinnostech) mohou zvolit i některý z jiných uvedených režimů.

O

Nahrávám...
Nahrávám...