7.4
Družstevní podíl, dispozice s družstevním podílem – obecně
JUDr. Jiří Čáp
V rámci rekodifikace soukromého práva s účinností od 1. 1. 2014 a v rámci zásadních změn a doplnění právní úpravy družstva obecně a ještě výraznějšího doplnění a změn zvláštní právní úpravy bytového družstva došlo mj. také k nové úpravě některých zásadní ch pojmů družstevního práva.
V rámci toho byl zaveden pojem "družstevní podíl", který podle § 595 odst. 1 zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích – dále též jen "ZOK") "představuje práva a povinnosti plynoucí z členství v družstvu". Zjednodušeně řečeno, v případě bytových družstev (BD) se tento nový pojem svým obsahem přibližuje pojmu "členský podíl" (v BD), jak byl tento pojem uváděn v předchozím občanském zákoníku v rámci některých ustanovení o přechodu nájmu družstevního bytu. Hovořilo se zde o přechodu "členského podílu", čímž se v podstatě měl na mysli přechod "práv a povinností spojených s členstvím v BD", jak se o něm hovořilo v § 230 ObchZ v úpravě převodu členství v BD (a rozuměl se tím převod členství v BD na jinou osobu). Také družstevní podíl, zjednodušeně řečeno, představuje soubor majetkových a nemajetkových práv tvořících členství v družstvu. Proto v případě, že dochází k převodu nebo přechodu členství, dochází k němu z právního hlediska podle ZOK převodem nebo přechodem "družstevního podílu" (zatímco dříve podle § 230 ObchZ docházelo k převodu "členských práv a povinností spojených s členstvím v bytovém družstvu", resp. k převodu "členství", a podle předchozího občanského zákoníku docházelo k přechodu "členského podílu" (při dědění), nebo k připadnutí členského podílu jednomu z rozvedených manželů na základě jejich dohody nebo rozhodnutí soudu, v souvislostech s tím, kterému z rozvedených manželů připadl nájem družstevního bytu (podle ustanovení občanského zákoníku).
Družstevní podíl nelze zaměňovat za formu majetkové účasti člena v BD, tj. za členský vklad (zahrnující základní členský vklad a další členský vklad, či více dalších členských vkladů.
Majetková účast člena BD je spojena zpravidla s nájmem družstevního bytu, resp. s právem na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu, přičemž člen musí vložit (kromě základního členského vkladu) alespoň jeden další členský vklad, jímž se podílí (on sám nebo jeho právní předchůdce se již podílel) na pořízení družstevního bytu (nebytového prostoru), jehož je nájemcem. Člen BD může vložit i více dalších členských vkladů, což je nové oproti obchodnímu zákoníku.
Naproti tomu "družstevní podíl" má každý člen pouze jeden, protože každý člen je pouze "jedním" členem, a to i v případě že by se svými další členskými vklady podílel na pořízení více družstevních bytů.
Dispozice s družstevním podílem, tedy převod nebo přechod družstevního…