dnes je 21.12.2024

Input:

Čipové systémy pro bytové domy

14.4.2022, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.3.9
Čipové systémy pro bytové domy

Mgr. Adriana Kvítková, Mgr. Jakub Hrček

V poslední době elektronické čipy stále častěji nahrazují klasické klíče, a tak jsou domovní zámky vytlačovány tzv. čipovými systémy. Tato inovace pak má ulehčit život jednotlivým vlastníkům, resp. obyvatelům v domě, případně zvýšit jejich bezpečnost, protože odborníci tyto čipové systémy považují za bezpečnější variantu než klasické zámky. Jako každá inovace však i tato s sebou přináší jistá negativa.

Nevýhodou čipových systémů je především jejich cena, a to jak cena samotného čipového "zámku", tak i jednotlivých čipů, tedy "klíčů". Zatímco v případě klasických klíčů jsou náklady na jejich pořízení minimální, když kopii klíče je možno nechat vyhotovit na počkání za minimální náklady, v případě čipových klíčů je situace problematičtější a jednotlivé čipy je zpravidla nutné předem objednat u společnosti, která čipový systém v domě nainstalovala.

Nabízí se proto otázka, kolik čipů by mělo společenství vlastníků nechat vyhotovit pro každého jednotlivého vlastníka v domě či jak by se měli jednotliví vlastníci podílet na těchto nákladech.

Čipový systém bude v případě společenství vlastníků jednotek zpravidla financován z příspěvků jednotlivých vlastníků na správu domu a pozemku. Kolik čipů by pak ale mělo být přiděleno každému vlastníkovi v rámci pořizovací ceny čipového systému? Lze samozřejmě předpokládat, že potřeby jednotlivých vlastníků v domě se co do počtů čipů budou značně lišit.

Možným řešením této otázky je počet čipů, které budou každému vlastníkovi přiděleny, navázat na počet osob nahlášených v každém bytě (např. osob starších deseti let). Příspěvky jednotlivých vlastníků na správu domu a pozemku se pak odvíjejí od velikosti jejich spoluvlastnických podílů. Lze tak dojít k závěru, že ve větším bytě, jehož vlastník tak i hradí vyšší příspěvek na správu, žije vyšší počet osob, a je proto spravedlivé, aby takový vlastník měl nárok na vyšší počet čipů.

Toto pravidlo však neplatí vždy a všude, a proto se jedná pouze

Nahrávám...
Nahrávám...