dnes je 15.4.2025

Input:

Bezpečnost a ochrana zdraví při práci v SVJ

7.4.2025, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.7.0
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci v SVJ

Ing. Václav Kápl

BOZP jako zkratka běžně používaná znamená bezpečnost a ochrana zdraví při práci. Mohlo by se zdát, že tato problematika se SVJ netýká, protože obvykle nemají zaměstnance. Pokud se ve vazbě na SVJ něco provádí, jedná se nejčastěji o dodavatelskou činnost. Jinak tomu bude, pokud by SVJ uzavřela dohodu o provedení práce nebo pracovní činností. Pak se na ně bude vztahovat povinnost naplnit své povinnosti, které z předpisů ukládají povinnosti zaměstnavatelů.

Těmi základními předpisy je zákoník práce (zák. č. 262/2006 Sb.) a zákon č. 309/2006 Sb. O povinnostech SVJ z tohoto zákona byla v dubnu 2024 ve speciálu úplně probrána problematika spojená se stavební činností, jako je např. zateplování objektů nebo s údržbou objektů, např. prací na střeše. Pro SVJ by bylo vhodnější používat širší pojem – bezpečnost práce BP. Přestože i zde se pojednává o práci, je tento pojem obecně vnímán širším způsobem. Do této problematiky se nám dostávají nejen činnosti, ale i zařízení, která konají práci v rámci svého určení – výtahy vozící občany, elektrické rozvody zásobující objekty elektrickou energií, rozvody vody, plynu atd.

Česká vs. zahraniční praxe

Více než 38 let jsem se na IBP, resp. OIP, věnoval profesionálně problematice bezpečnosti práce. Běžný pozorovatel nebo sledovatel zahraničních pořadů o vzniku velkých staveb a strojů si může všimnout, že úplnou samozřejmostí prolínající se zobrazovaným dějem je dodržování bezpečnosti práce. Jedná se o nenásilné podání. Nespočívá v podepisování různých listin s osnovami školení, ale nastupující pracovník obdrží informaci o bezpečnosti práce, dostane potřebné vybavení k jejímu dodržování a je přidělen ke zkušenému pracovníkovi, který ho prakticky zaučí v dodržování bezpečnosti práce a zároveň na něj dohlíží, zda problematice BP porozuměl a je schopen se bezpečně chovat. Jak odlišné od toho, s čím jsem se při své práci setkával. Například jsem byl při kontrole svědkem situace, kdy zaměstnanci měli podle jimi podepsaných seznámení s technologickými postupy při práci používat osobní zajištění při práci ve výšce. Seznámení provedl jejich mistr. A stejnému mistrovi bylo jedno, že po přestávce na svačinu odcházeli zaměstnanci za jeho přítomnosti na své pracoviště, aniž by byli vybaveni osobními pomůckami pro práci ve výšce.

Proč takovýto diametrální rozdíl dvou světů, českého a zahraničního? Proč jsem se tak často setkával s tvrzením: "Kdybychom měli dodržovat všechny předpisy, tak nic neuděláme..." Na to jsem s oblibou reagoval dotazem: "Které předpisy nemůžete dodržet, já se vám pokusím jejich naplnění vyřešit..." A většinou touto větou končila naše diskuse. Přístup k bezpečnosti práce se ukázal při jednom závažném úrazu, ve kterém figurovalo i SVJ.

Příklad z praxe

V jednom bytovém domě prováděla OSVČ pracující pro dodavatele internetového připojení na zřízení přípojky do bytové jednotky, resp. jednotek. K tomuto zřízení využila takzvanou stoupačku, kterou jsou vedeny silové kabely k připojení jednotlivých bytových jednotek. Aby slaboproudé kabely touto šachtou protáhla, demontovala část krycích plechů této stoupačky. A v nezakryté části při této činnosti došlo k dotyku s takzvanými živými částmi, následkem čehož došlo k závažnému úrazu OSVČ s několikaměsíční hospitalizací. A nyní se podívejme, co potenciálně bylo špatně u jednotlivých účastníků.

Nahrávám...
Nahrávám...