dnes je 15.1.2025

Input:

Bankrotní modely

30.11.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1201
Bankrotní modely

Petra Masláková

1. Bankrotní modely

Bankrotní modely vycházejí z předpokladu, že každý podnik, který je ohrožen bankrotem, vykazuje podobné typické znaky jako další podniky v této situaci. K těmto symptomům patří problémy s běžnou likviditou, výší čistého pracovního kapitálu a s rentabilitou celkového vloženého kapitálu.

Bankrotní modely (stejně jako bonitní modely) se vyznačují snahou o co největší snížení subjektivního pohledu při posuzování situace podniku, což je velmi důležité pro mezipodnikové srovnávání.

Ale i přes snahu o objektivizaci se subjektivní náhled analytiků se projevuje při výběru matematicko-statistické metody pro analýzu, volby rozsahu dat, vzorku zvolených firem ve srovnávání apod.

Výsledky analýzy pomocí bankrotních modelů jsou určeny především věřitelům, které zajímá schopnost podniku plnit své závazky a odpověď na otázku zda podniku, a případně do jaké doby, hrozí podniku bankrot.

Pomocí bankrotních modelů přiřazujeme podnikům určitý koeficient hodnocení.

Zkoumáme finanční zdraví podniku, tzn. jeho likviditu a rentabilitu.

Společné charakteristiky podniků, kterém hrozí úpadek:

Narůstající napětí v peněžních tocích a dlouhodobý propad v hospodaření podniku a v jeho hospodářském výsledku můžou nakonec podnik dovést až k jeho úpadku a platební neschopnosti.

Finanční tíseň podniku

Podnik se nachází ve finanční tísni, pokud jsou jeho problémy s likviditou natolik velké, že jejich řešení není možné bez zásadních zásahů do jeho struktury a finančního řízení.

Uživatelé bankrotních modelů

  1. finanční ústavy při posuzování žádostí o poskytnutí úvěrů
  2. auditoři a auditorské společnosti pro doplnění podhledu auditora na podnik
  3. podniky při posuzování nových obchodních partnerů, při poskytování obchodních úvěrů a zkoumání konkurence podniku
  4. investoři při hodnocení možných investic

2. Altmanův model

Altmanův model můžete často najít pod jeho úplným názvem – Altmanův index finančního zdraví podniku. Jde o typického představitele souhrnných indexů hodnocení podniků, který vychází z indexů celkového hodnocení

Altmanův model patří mezi modely nenáročné na výpočty, protože využívá běžně počítané poměrové ukazatele.

Základní cíl Altmanova modelu

Odlišit podniky, kterým hrozí v dohledné době bankrot od podniků, u nichž je toto riziko minimální.

Konstrukce Altmanova modelu

Počítáme s hodnotami pěti běžných poměrových ukazatelů, kterým jsou přiřazeny různé váhy důležitosti. Nejvyšší váhu pak má rentabilita

Nahrávám...
Nahrávám...