dnes je 23.12.2024

Input:

Analýza dotačních možností pro pořízení či modernizaci výtahu

9.3.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.9.7
Analýza dotačních možností pro pořízení či modernizaci výtahu

Ing. Pavel Večeřa

Následující text nabízí možnosti zvýhodněného financování realizace výtahu v domě, který je v majetku podnikatelského subjektu.

VÝTAHY V BYTOVÝCH DOMECH

Podpora bydlení spadá do kompetence Ministerstva pro místní rozvoj. Aktuálně MMR vypsalo Úvěrový program na revitalizace bytového fondu bez ohledu na technologii výstavby a prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) realizuje program Panel 2013+. V obou uvedených programech lze získat prostředky (ve formě úvěru) na zřízení nebo výměnu výtahu. Také lze věnovat pozornost dalšímu programu Podporované byty 2018.

Panel 2013+

Program Panel 2013+ lze využít mimo jiné na zřízení nového výtahu, opravu nebo výměnu výtahu stávajícího včetně nutných zásahů do konstrukce výtahové šachty.

Úvěr může být poskytnut až do 90 % způsobilých výdajů při dodržení limitu de minimis (200 tis. EUR po dobu tří let). V případě notifikovaného režimu (bez limitu de minimis – tj. více než uvedených 200 tis. EUR) až do 75 % způsobilých výdajů. Splatnost úvěru je 10, 20 nebo 30 let.

Úroková sazba úvěru činí:

  • do 10 let základní referenční sazba EU, fixace po celou dobu splácení úvěru;

  • do 20 let základní referenční sazba EU + 1 % p. a., fixace po celou dobu splácení úvěru;

  • do 30 let základní referenční sazba EU + 2 % p. a., fixace po celou dobu splácení úvěru.

Základní referenční sazba EU platná od 1. 1. 2018 je 0,75 %.

Mezi výhody programu patří, že SFRB přijímá žádosti do programu kontinuálně, program platí pro celé území České republiky a podporuje komplexní opravy a modernizace, které vedou k prodloužení životnosti domu. Průměrné vyřízení žádosti trvá 14 dnů, podpis úvěrové smlouvy do jednoho měsíce.

Případné odpovědi na otázky na tento program lze získat prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení ČR.

Bytové domy bez bariér 2018

Další možností nabízenou ze strany MMR je dotační program Bytové domy bez bariér 2018. Cílem podpory je zkvalitnění bytového fondu odstraněním bariér při vstupu do domu a do výtahu a výstavbou výtahů v domech, které jím nejsou vybaveny a u kterých jsou k tomu stavebně technické předpoklady. Žádosti bylo možné předkládat do 5. 1. 2018.

Oprávněným žadatelem je vlastník nebo spoluvlastník bytového domu, nebo společenství vlastníků, nebo vlastník nebo spoluvlastník jednotky vykonávající činnost správce v bytovém domě, ve kterém společenství vlastníků nevzniklo.

Jedná se o formu účelové investiční dotace. Lze ji využít na stavbu výtahu nebo na stavební úpravy, umožňující bezbariérový přístup do domu a k výtahu. Bytový dům, pro který lze žádat o dotaci, musí mít čtyři a více nadzemních podlaží, není a nikdy dříve nebyl vybaven výtahem, anebo v současnosti neumožňuje bezbariérový přístup výtahu.

Stavební práce musí být zahájeny do konce příslušného roku, ve kterém je dotace přidělena. Akce nesmí být ukončena před datem vydání rozhodnutí o poskytnutí dotace. Termín ukončení realizace akce nesmí překročit 31. prosince následujícího roku od data rozhodnutí o poskytnutí dotace.

Dotace je poskytována ve výši max. 50 % nákladů na realizaci akce, maximálně však:

  1. 200 tis. Kč v případě bezbariérových úprav přístupu do bytového domu a k výtahu,
  2. 800 tis. Kč v případě výstavby výtahu pro jeden vchod do bytového domu,
  3. 1 mil. Kč v případě výstavby výtahu a zároveň bezbariérových úprav přístupu k němu.

Dotace je poskytována v souladu s předpisem Evropských společenství podle pravidla "de minimis". Součet všech veřejných podpor poskytnutých žadateli nesmí za období tří let přesáhnout částku v Kč odpovídající 200 000 EUR v přepočtu kursem devizového trhu vyhlášeným Evropskou centrální bankou, platným ke dni schválení dotace rozhodnutím o poskytnutí dotace.

Bohužel žádosti do programu bylo možné podávat jen do 5. 1. 2018. Je třeba vyčkat na další kolo programu, které bude zřejmě otevřeno opět v podzimních měsících roku 2018.

Další informace o programu lze získat na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj .

Podporované byty

Další možností je program Podporované byty 2018 od Ministerstva pro místní rozvoj. Cílem podpory je vznik podporovaných bytů na území České republiky sloužících k poskytování sociálního bydlení pro osoby v ekonomicky neaktivním věku – seniory, a pro osoby, které mají ztížený přístup k bydlení v důsledku zvláštních potřeb vyplývajících z jejich nepříznivé sociální situace – věk, zdravotní stav nebo sociální okolnosti jejich života (dále jen "cílová skupina"). Zde je také možnost čerpat dotaci na společné prostory, tj. i výtahy, primární podmínkou však je vznik nových bytů, a to bytů sociálních.

O dotaci zde mohou žádat pouze právnické osoby (včetně podnikatelských subjektů).

Dotace činí:

  1. jedná-li se o výstavbu pečovatelského bytu, vstupního upravitelného bytu nebo bytu v komunitním domě seniorů, činí finanční částka maximálně 600 000 Kč na jeden byt;
  2. jedná-li se o výstavbu vstupního bytu, činí finanční částka maximálně 550 000 Kč na jeden byt;
  3. jedná-li se o pořízení bytu, finanční částka na jeden byt je stanovena ve výši max. 80 % z nižší ze dvou hodnot, a to z kupní ceny bytu nebo ceny bytu dosažené vydražením a odhadní ceny bytu stanovené znalcem, maximálně však 400 000 Kč na jeden byt.

Další informace o programu lze získat na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj .

Grantový program hl. m. Prahy pro oblast podpory v oblasti přístupnosti a odstraňování bariér

Cílem této finanční podpory je motivovat majitele a provozovatele objektů na území Prahy např. k úpravě vstupů do budov nebo sociálních zařízení tak, aby byly bezbariérové. Žádosti lze podávat od 3. do 31. března 2018.

Typy podporovaných projektů Forma a maximální výše podpory
Odstranění bariér u vstupů do veřejně přístupných prostor 500 000 Kč; finanční spoluúčast 50%.
Pořízení prostředků usnadňujících překonání bariéry u vstupu do veřejně přístupného objektu, která nejde odstranit 50 000 Kč
Výstavba nových bezbariérových veřejně přístupných sociálních zařízení a bezbariérová úprava stávajících sociálních zařízení ve veřejně přístupných prostorech 200 000 Kč
Zpřístupňování veřejně užívaných prostor pomocí technických zařízení, případně úpravy těchto stávajících zařízení 900 000 Kč; finanční spoluúčast 50%

Další informace o programu lze získat na portálu hlavního města Prahy .

MOBILITA PRO OBCE

Přístupnost veřejných budov je důležitým faktorem kvality života obyvatelstva a hraje tak klíčovou úlohu pro volbu místa bydliště a pracoviště. Přístupnost budov je jednou ze základních podmínek pro zapojení osob se sníženou schopností pohybu a orientace do aktivního života společnosti. Zpřístupnění povede rovněž ke zvýšení ekonomických aktivit cílové skupiny.

Povinnost odstraňovat překážky a bariéry bránící přístupnosti budov a dalších vnitřních i venkovních zařízení, včetně škol, obytných budov, zdravotnických zařízení a pracovišť, vyplývá pro Českou republiku rovněž z ustanovení čl. 9 Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením. Je úkolem obcí a měst, s ohledem na jejich ekonomické možnosti, aby takové prostředí svým občanům a zvláště těm handicapovaným zajistily. Vláda a ministerstva se snaží ekonomické možností obcí zlepšovat prostřednictvím dotačních programů.

Dotačním titulem pro zpřístupnění budov handicapovaným osobám je Program mobility určený obcím a městům.

Řada měst a obcí již v minulosti investovala do bezbariérových úprav budov veřejných institucí a služeb, a to v rámci Programu mobility, ze strukturálních fondů Evropské unie či z vlastních prostředků. Zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a vyhláška č. 398/2009 Sb., o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb, stanoví mimo jiné povinnost pro nové stavby i rekonstrukce pozemních komunikací a veřejného prostranství a staveb občanského vybavení v částech určených k užívání veřejností, splňovat podmínky bezbariérovosti. I přesto zůstává celá řada budov veřejných institucí a služeb nepřístupných. Jedná se zejména o budovy úřadů, škol, sociálních a zdravotních služeb, které byly postaveny v době, kdy povinnost zajistit bezbariérové užívání staveb nebyla uložena zákonem.

Výše uvedená charakteristika vede k závěru, že v České republice stále existuje značná potřeba investic do komplexního řešení svobodného pohybu obyvatelstva ve městech a obcích. Počet obyvatel, kteří mají sníženou schopnost pohybu či orientace, a to jak krátkodobě či dlouhodobě, je odhadován na 1/3 populace České republiky. Zahrnuje osoby s pohybovým, zrakovým, sluchovým a mentálním postižením, osoby pokročilého věku, těhotné ženy, osoby doprovázející dítě v kočárku nebo dítě do tří let. Proto Program mobility podporuje zpřístupňování a odstraňování bariér v budovách veřejných institucí a služeb.

Jedním z opatření programu je "Odstraňování bariér v budovách", kde lze financovat i výstavbu a rekonstrukce výtahů.

Zaměření: Toto opatření zahrnuje jak odstraňování bariér při vstupu do budov, tak odstraňování bariér uvnitř budov. Úpravami vstupu do budov se rozumí například odstranění výškových rozdílů mezi přístupovým chodníkem a dveřmi (výstavba rampy nebo zdvihacího zařízení) a úprava vstupních dveří. Úpravami uvnitř budovy se rozumí zejména zajištění vertikálního pohybu po budově (výstavba výtahu, nebo ve výjimečných případech alespoň zdvihací plošiny), zajištění horizontálního pohybu po budově (úprava průchozích prostor a rozšíření dveří), dále bezbariérové úpravy hygienických zařízení a také osazení orientačních a informačních panelů přístupných pro všechny cílové skupiny.

Podpora je určena na tyto kategorie budov:

  • budovy veřejných institucí, jako jsou ústřední orgány státní správy, pracoviště Úřadu práce ČR, pracoviště České správy sociálního zabezpečení, finanční a celní úřady, soudy, státní zastupitelství, služebny Policie ČR, budovy radnic (obecní a městské úřady) a krajské úřady,

  • budovy vzdělávacích, sportovních a kulturních zařízení,

  • budovy zařízení poskytující zdravotní a sociální služby a domy zvláštního určení,

  • budovy pošt.

Příjemci finanční podpory mohou být obce, města, kraje, resp. organizace zřizované obcemi, městy a kraji. Program mobility je vyhlašován Vládním výborem pro zdravotně postižené občany (VVZPO).

Cílem Národního rozvojového programu mobility pro všechny (NRPM) je podpořit realizaci komplexních bezbariérových tras ve městech a obcích. Základními dvěma oblastmi, na které je v rámci programu přispíváno, je odstraňování bariér v budovách státních a veřejných institucí a odstraňování bariér v dopravě.

Financování programu mobility je zajištěno Vládním plánem financování NRPM na období 2016–2025, který byl přijat usnesením vlády ze dne 14. července 2014

Nahrávám...
Nahrávám...